Suvepäevad 2013
Austraalia karjakoerte X suvepäevad toimusid 10.-11. augustil Tõrvaaugu puhkemajas. Kahele päevale oli planeeritud huvitavaid tegevusi nii omanikele kui ka koertele.
Laupäeva pärastlõunal pidas Merlin Kanter praktilise loengu jäljekoolitusest. Esmalt tutvustas koolitaja jälge kui koeraspordiala, rääkis koolituse põhimõttest ning sisust, ja andis põgusa teoreetilise ettevalmistuse esimeseks jäljetreeninguks. Seejärel demonstreeris Merlin, kuidas töötab juba väljaõppinud jäljekoer. Pärast seda said kõik osalejad individuaalselt oma koerale jälge õpetada.
Jälje ajamine on koertele loomuomane ning seetõttu on jäljekoolitust võimalik harrastada kõikidel koertel. Jälje ajamine on koerale nii vaimne kui füüsiline koormus ning seega suurepärane koera arendamise ja väsitamise võimalus. Jälje õppimise alustamine on samuti lihtne. Selleks läheb vaja koera, meelepärast maiust, vaia, pikka rihma ja võimalikult jäljevaba rohumaad. Esimene jälg võiks olla paari meetri pikkune sirge, ära tuleks märkida just jälje algus ning kindlasti ei tohiks ära unustada, kuhu jälg tehtud on. Jälje alguses ja lõpus trambitakse maha ruut, mille nurkadesse ja keskele pannakse maiust. Jälg ise trambitakse lühemapoolse sammuga ja maius pannakse iga sammu kanda ja varbasse. Koera külge kinnitatakse pikk rihm, mis on esikäpa alt läbi, et koera pidurdades nina jäljel püsiks. Jälge tutvustatakse rahulikul sammul, et koer jõuaks põhjalikult nuusutada ja maiust otsida. Hea on koera käega suunata kordamööda vasakusse ja paremasse jälge, nii õpib koer juba alguses õiget rütmi ja vajalikku põhjalikkust.
Lõunasöögiks olid tublid kokad valmistanud imemaitsva supi. Pärast söömingut oli aeg minna koeri jalutama. Jalutuskäik toimus koos giidiga Mägede mõhnastiku matkarajal ning viis läbi metsa Valgehobusemäele vaatetorni juurde. Vapramad ronisid ka torni tippu vaadet nautima. Valgehobusemäel tegime ka grupipildi, kus on suurem osa suvepäevadel osalejatest.
Õhtupoolikuks oli ajakavas teoreetiline loeng Merlin Kanteri poolt. Merlin rääkis põhjalikult erinevate instinktide olemusest ja kasutamisest koolituses, koera meeleolust ning koeraga mängimisest. Loeng aitas paremini mõista, et kõik koerad on treenimise seisukohalt väga erinevad ning selleks, et leida parimat moodust koera motiveerimiseks ja premeerimiseks, tuleb osata koera lugeda ja palju katsetada.
Õhtu lõpus grilliti, söödi, jutustati ja käidi saunas. Järgmine hommik algas rahulikult. Pärast hommikuputru näitas Kalju Metsküla, kuidas õpetada koeri ilma ennast vigastamata saltosid tegema, ületama takistusi ja tegema suunatud liikumist koos seisa-istu-lama peatumistega.
Lõuna ajal toimus koerte trikirada. Tänavune võistlus oli väga lihtne – koer pidi läbima kõndides ilma füüsilise mõjutamiseta paari meetri pikkuse raja. Asja konks oli aga selles, et rada oli täis puistetud maiustega. Taaskord leidis kinnitust fakt, et austraalia karjakoerad on väga aplad koerad. Trikiraja 3 parimat koera olid Ännu, Rilla ja Jokker.
Austraalia karjakoerte suvepäevadel harisid osalejad ennast koolituse valdkonnas ning said kindlasti mitmeid ideid edaspidiseks koostööks oma koeraga. Samuti on kõik suvepäevalised omavahel jällegi natukene rohkem tuttavad. Seekord osales suvepäevadel kokku 16 karjakoera oma peredega.